Литванските граничари ќе бидат опремени со тешко вооружување

Литванија сака да им обезбеди на своите граничари тешко оружје. Ова го изјави литванската министерка за внатрешни работи Агне Билотаите.

Таа истакна дека оваа одлука е донесена како одговор на лекциите научени од руската војна против Украина.

„Министерството за одбрана ќе придонесе за опремување на граничарите со тешко оружје. Не би сакала да елаборирам бидејќи сè уште се прецизира“, додаде Билотаите.

Во исто време, Рустамас Лиубајевас, командант на државната гранична служба, изјави дека оружјето што треба да се пренесе ќе вклучува и мобилно и неподвижно оружје. Оружјето ќе биде наменето за уништување на жива сила и лесна воена опрема.

„Оружјето што планираме да го набавиме во првата фаза нема да бара посебна обука“, истакна началникот на СБГС.

Во април оваа година, литванското Министерство за одбрана спроведе сеопфатно засилување на голем број гранични делови заедно со Министерството за внатрешни работи.

Одлуката е донесена по разговорот меѓу министерката за одбрана Лауринас Кашчиунас и министерката за внатрешни работи Агне Билотаите.

Најпрво, тие разговараа за сеопфатни пристапи за зајакнување на границата и изградба на соодветни утврдувања таму.

Дополнително, беше разгледан предлогот за зајакнување на вооружувањето на граничарите, поточно трансфер на митралези од залихите на вооружените сили.

Покрај тоа, се разговараше и за прашањето за создавање дополнителен број полигони за стрелање за да им се овозможи на граничарите да спроведуваат поинтензивна обука.

Треба да се напомене дека зајакнувањето на границата треба да обезбеди заштита од саботери и да ја заштити критичната инфраструктура.

По целосната инвазија на Русија врз Украина, Литванија ги зајакнува своите вооружени сили како дел од својата одбрана од потенцијална руска инвазија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот