Лавров ќе биде дел од Дипломатскиот форум во Анталија

Сергеј Лавров / Фото EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска најави дека шефот на дипломатијата Сергеј Лавров ќе присуствува на Третиот дипломатски форум во Анталија, што ќе се одржи од 1 до 3 март.

Лавров ќе отпатува за Турција на покана на турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан.

Захарова истакна дека на средбата Лавров – Фидан ќе се разговара за регионални и меѓународни прашања, вклучително и билатералната соработка во областа на енергетиката, безбедноста, банкарството и туризмот, како и за ситуацијата во Украина, Јужен Кавказ, Сирија, Либија и за Палестинците.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот