Лајчак: Следната рунда разговори меѓу Белград и Приштина очекувам да бидат засновани на „конкретни идеи“

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак, денеска изјави дека очекува претстојните разговори меѓу главните преговарачи на Белград и Приштина во Брисел да се засноваат на „многу конкретни идеи“, оценувајќи дека за време на претходната рунда од дијалогот, јазот меѓу страните се намалил.

Лајчак на Фејсбук објави, без да прецизира датум, дека ќе продолжат разговорите во Брисел на ниво на главните преговарачи на Белград и Приштина во врска со користењето на динарот бидејќи, како што додаде, се уште има одредени разлики меѓу страните по претходната средба од 18 април.

Сумирајќи ја изминатата недела, во која престојуваше во Босна и Херцеговина и Словенија, тој изјави дека од Босна и Херцеговина се вратил во Брисел со цел да ги продолжи напорите на Белград и Приштина да „најде средина“ во однос на т.н. „прашањето за динарoт“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот