Кина ја менува политиката во обид да ја подобри стапката на раѓање

Луѓе во Кина / Фото EPA-EFE/XINHUA / REN CHAO

Кина ќе ги подобри политиките што ги поддржуваат раѓањата, се вели во официјалниот владин извештај, во кој се детализирани и плановите за поддршка на растечката постара популација преку зголемување на бенефициите и основните пензии и зајакнување на приватниот пензиски систем.

Мерките, објавени на денот кога започна Националниот народен конгрес на Кина, дојдоа бидејќи населението на Кина се намали во 2023 година втора година по ред, при што раѓањата паднаа на околу половина од оние во 2016 година, годината по укинувањето на политиката за едно дете, додека браковите во 2022 година паднаа на рекордно ниско ниво, пренесува Ројтерс.

Кина „ќе работи на општество погодно за раѓање деца и ќе промовира долгорочен рамномерен развој на населението“, се вели во владиниот извештај. Ќе развие „систем за грижа за деца од јавен интерес“ за да ги намали трошоците за раѓање деца, родителство и образование, се додава.

Демографскиот пад на Кина во голема мера е резултат на политиката за едно дете наметната помеѓу 1980 и 2015 година. Од 2021 година, на паровите им е дозволено да имаат до три деца.

Сепак, сè поголем број жени избираат да немаат деца поради високите трошоци за грижа за децата или неподготвеноста да се омажат или да ја стават својата кариера во мирување, а родовата дискриминација опстојува во кинеското општество.

Властите веќе се обидоа да воведат мерки за поттикнување на раѓањето деца, вклучително и продолжување на породилното отсуство, финансиски и даночни стимулации за раѓање деца, како и субвенции за домување.

Кина сè уште е едно од најскапите места во светот за одгледување дете во однос на БДП по глава на жител, процени во февруари истакнат кинески тинк-тенк, во кој детално се опишани неопходните загуби за жената доколку сака да има деца.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот