Киев со осуда за рускиот план за одржување на претседателски избори во окупираните територии

Зеленски Украина Русија
Владимир Зеленски / Колаж: Слободен печат. - Иван Самарџиев

Украина ги осуди руските планови за одржување претседателски избори на окупираната територија следната пролет, прогласувајќи ги за „ништовни и неважечки“, пренесува Гардијан.

„Ја повикуваме меѓународната заедница цврсто да ја осуди намерата на Русија да одржи претседателски избори на окупираните украински територии и да воведе санкции за оние кои се вклучени во нивното организирање и спроведување“, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.

Министерството, исто така, ги предупреди земјите да не испраќаат набљудувачи на „псевдоизбори“, велејќи дека прекршителите „ќе се соочат со кривична одговорност“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот