Јапонија го наполни со гориво најголемиот нуклеарен реактор во светот

Јапонската компанија „Токио Електрик Пауер“ ја наполни својата најголема нуклеарна централа Кашивазаки Карива со гориво за прв пат по катастрофата во Фукушима, објави Блумберг.

Овој потег е дел од враќањето на нуклеарната енергија на јапонската сцена по трагедијата во 2011 година, кога беа исклучени сите нуклеарни реактори во земјата.

Но, рестартирањето на Кашивазаки Карива, кој е најголемиот генератор на нуклеарна енергија во светот, сè уште не е загарантирано.

Планот треба да добие зелено светло од гувернерот на префектурата Ниигата.

Фабриката од 8,2 GW беше исклучена во 2012 година, но тоа не беше единственото нешто што и се случи.

Во 2021 година, на „Тепко“ му беше забрането да работи со централата од страна на Управата за нуклеарна регулација, откако беа откриени прекршувања на безбедносниот протокол, меѓу кои и неуспехот да ги заштити нуклеарните материјали.

Јапонските власти ја укинаа оперативната забрана во декември, наведувајќи ги подобрувањата во третманот на безбедносните прашања во Кашивасаки Карива.

Јапонија ја враќа нуклеарната енергија како клучен извор на енергија, барајќи да ја заштити својата енергетска безбедност во пресрет на енергетската криза во 2022 година што доведе до пораст на цените на нафтата и гасот.

Земјата сиромашна со ресурси, која треба да увезува околу 90% од енергијата што ја троши, направи пресврт во својата политика за нуклеарна енергија на крајот на 2022 година, бидејќи нејзината сметка за увоз на енергија се зголеми среде енергетската криза и зголемените трошоци за увоз на гас по рекордно високи цени.

Јапонската влада во декември 2022 година ја потврди новата политика за нуклеарна енергија, која земјата главно ја напушти по катастрофата во Фукушима во 2011 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот