Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Контроверзниот нов министер Итамар Бен Гвир - Фотографија ЕПА, Абир Султан

Израелскиот министер за јавна безбедност Итамар Бен Гвир денеска го повика премиерот Бенјамин Нетанјаху да не го почитува примирјето бидејќи палестинскиот Хамас истрела три „експлозивни направи“ врз израелските војници стационирани во северниот дел на појасот Газа.

Бен Гвир го повика Нетанјаху да и нареди на армијата „насилно да го скрши Хамас“, јави Бета повикувајќи се на „Тајмс оф Израел“.

„Не можеме да чекаме да ги убијат нашите борци“, напиша Бен Гвир во изјавата.

Соопштението на израелските одбранбени сили (ИДФ) за нападот врз израелските војници е прва информација за прекршување на четиридневниот договор за прекин на огнот, кој во понеделникот беше продолжен за два дена.

Сепак, според аналитичарите, малку е веројатно дека Израел ќе го прекрши договорот, пишува „Тајмс оф Израел“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот