Исланд го евакуираше туристичкото место Сина лагуна поради закана од вулканска ерупција

Исланд го евакуираше светски познатото туристичко место Сина лагуна поради блиската сеизмичка активност што укажува на непосредна опасност од ерупција на Вуклан, објави исландскиот јавен сервис RUV.

Магмата почна да тече по „интензивната сеизмичка активност“ во областа околу лагуната, популарна геотермална бања.

– Длабочината на магмата, околу четири километри, значи дека ерупција може да се случи во секое време, изјави вулканологот Торвалдур Тордарсон, пренесе Си-Ен-Ен.

Евакуиран е и блискиот град Гриндавик.

Полицијата соопшти дека евакуацијата „минала добро“ и дека во тој град имало само неколку луѓе.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот