ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Фото: EPA-EFE/ALAA BADARNEH

Бројот на загинатите војници за време на копнената офанзива против Хамас се искачи на 97, соопшти израелската армија.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека четворица израелски војници биле убиени во вчера и денеска за време на борбите во јужниот дел на Појасот Газа, а еден им подлегнал на раните здобиени на 7 октомври.

Тие додаваат дека уште 12 војници од неколку единици биле тешко ранети за време на вчерашните и денешните борби во Газа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот