Хамас: Најмалку 17.700 луѓе загинаа во Газа од почетокот на војната

Газа / Фото EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека во двомесечната војна меѓу Израел и Хамас во израелските напади во Појасот Газа загинале 17.700 луѓе, а 48.780 се ранети.

Владата на Хамас, која ја контролира Газа од 2007 година, проценува дека реалниот број на загинати и ранети е всушност многу поголем бидејќи спасувачките служби и странските невладини организации не можат да стигнат до сите бомбардирани области и да ги извлечат жртвите од урнатините.

Повеќе од 1.200 луѓе, главно цивили, беа убиени во Израел, во нападот изведен од Хамас, при што беа земени и околу 240 заложници и одведени во Газа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот