Хамас ја поздрави одлуката на МСП за Рафа

Палестинското исламистичко движење Хамас ја поздрави денешната одлука на Меѓународниот суд на правдата да му наложи на Израел веднаш да ја прекине воената офанзива во градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа.

Сепак, Хамас оцени дека тоа не е доволно и бара запирање на израелската офанзива во целиот Појас Газа, пренесуваат агенциите.

Покрај тоа, Хамас го повика Советот за безбедност на ОН да ја спроведе одлуката на Меѓународниот суд на правдата (МСП).

Палестинската управа, која владее со делови од другата палестинска територија на окупираниот Западен Брег, ја поздрави одлуката на МСП, велејќи дека таа претставува меѓународен консензус за ставање крај на војната во Појасот Газа, изјави портпаролот на палестинскиот претседател Набил Абу Рудеин.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот