Го чувала синот во транспортер за кучиња- грозоморен случај ја потресе Австрија

Полиција во Австрија / Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Во Австрија во тек е судењето на две жени, кои се обвинети дека мачеле 12-годишно момче речиси до смрт.

Грозоморен случај беше откриен минатата година во Австрија, а неговата мајка (33) и нејзината наводна партнерка (40) се обвинети за тортура на малолетник.

Малото момче го затворале во носач за кучиња со димензии 52х40 сантиметри секој ден и постојано го мачеле. Момчето од сигурна смрт го спасил социјален работник.

Во моментот кога е пронајдено момчето, неговата телесна температура била 26,8 степени, а детето било премногу слабо бидејќи мајка му го изгладнувала.

Постарата обвинета ја негира вината, иако во нејзиниот телефон биле пронајдени пораки што ги разменила со мајката на момчето. Имено, тие си праќале фотографии од измачени деца со морничави пораки и гифови. На многу фотографии изгладнето момче е свиткано на подот.

Момчето, кое сега има 13 години, во последните неколку недели на суд детално ги прикажува ужасните мачења што ги претрпел во долг временски период.

Со него психолозите внимателно ги разгледаа сите детали за ужасите што се случија во куќата на неговата мајка.

Момчето било претепано, полеано со вода, додека крпа му била ставена на лицето, врзана и затворена во носач за кучиња во многу ладна просторија. Мајка му не му давала ништо да јаде неколку дена.

Тој беше спасен во ноември 2022 година во последен момент. Лекарите рекоа дека веројатно нема да преживее уште еден ден на тортура.

Неговата мајка и нејзината девојка се обвинети за обид за убиство и се соочуваат со децении затвор.

За време на неговото сведочење пред судот, детето не можело или не сакало да се присети на бројни детали од неговото мачење, но постојано потврдувало дека го преживеал пеколот и дека двете жени учествувале во неговото мачење.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот