Ѓорческа со доминантна победа го стартуваше турнирот во Сплит

Фото: mtftennis.mk

Maкедонската најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа успешно го стартуваше турнирот во Сплит.

Германката Настасија Шунк која е 611. тенисерка на ВТА листата воопшто не беше закана за македонската тенисерка и рутински го доби мечот со 6:2 во првиот и 6:3 во вториот сет.

Ѓорческа супериорно го стартуваше мечот и поведе со 5:0 и до крајот рутински ја одработи задачата за сигурна победа.

Во следното коло противничка на Македонија ќе биде Вероника Ерјавец од Словенија која е петта нносителка на турнирот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот