Германија нарачува мобилен систем за воздушна одбрана „Skyranger 30“

Рајнметал потпиша нов договор за испорака на мобилниот систем за воздушна одбрана „Skyranger 30“ за Бундесверот, вреден 595 милиони евра, пренесува порталот „defence-blog“.

Во него е вклучено снабдување на германските вооружени сили со прототип и 18 сериски борбени возила, со опција за дополнителни 30 системи.

Според соопштението на Рајнметал, прототипот се очекува да биде испорачан до крајот на 2024 година.

Интегриран во Европската иницијатива за воздушен „штит“ на германската влада, „Skyranger 30“ се справува со критичниот јаз во способноста на мобилната воздушна одбрана.

Нудејќи спој на мобилност, заштита, флексибилност и прецизност, тој одговара на предизвиците кои се развиваат во спектарот на закани со краток и многу краток дострел.

Куполата на системот, со високо ефективен топ од 30mm, проектили земја-воздух и сеопфатен пакет со сензори, е поставена на една платформа, обезбедувајќи хибридно решение.

Германските системи „Skyranger 30“ ќе бидат вооружени со ракети „Стингер“, иако системот е прилагодлив на различни современи наведувани ракети како „Мистрал“  или специјализирани ракети „Ц-УАС“.

Нејзината комбинација од различни оружја, подобрена мобилност, широк опсег на висина и напредни сензори овозможуваат автономни и мрежни операции, при што наведуваната муниција на Рајнметал се зголемува нејзината ефикасност против беспилотни летала.

Австрија веќе купи триесет и шест вакви системи, а други земји-членки на НАТО и ЕУ изразија интерес или активно го набавуваат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот