Французите застанаа во одбрана на Ѓоковиќ поради Меси

Фото: EPA-EFE/Daniel Perez (Djokovic) - EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH (Messi)

Изборот на Лионел Меси за „спортист на годината“ според британски „Тајмс“ предизвика бурни реакции во дел од спортската јавност. Аргентинецот го освои Мундијалот, но кон крајот на 2022 година, додека во текот на 2023 година имаше прилично разочарувачка година во која замина од европскиот фудбал.

Реакција стигна и од францускиот портал специјализиран за тенис „welovetennis.fr“ од каде што сметаат дека Ѓоковиќ едноставно немал конкуренција во 2023 година.

„Како и поголемиот дел од љубителите на спортот навистина го сакаме Лионел Меси во нашата редакција. Стана светски шампион со Аргентина првпат во кариерата и ги заслужува сите пофалби. Но, постојат граница зас. Бидејќи британски „Тајмс“ го прогласи за најдобар спортист во 2023 година имаме право да го доведуваме во прашање кредибилитетот на оваа награда.

Без многу навлегување во про-тениската призма, ни изгледа дека Новак Ѓоковиќ го заслужи ова признание. Навистина за разлика од аргентинскиот фудбалер, српскиот тенисер на 36 години играче дури четири грен-слем финалиња во 2023 година и победи на три однив во период од јануари до септември“, стои во текстот.

Во заклучокот на текстот бараат повеќе почит за Ѓоковиќ.

„Нема да навлегуваме во теории на завера и да го доведуваме во прашање талентот на Меси, но можеме да кажеме дека Новак Ѓоковиќ заслужува малку повеќе почит од одредени медиуми за се што постигна во неговата кариера“, завршуваат Французите.

Инаку, спротивно од „Тајмс“, Ѓоковиќ е главен кандидат за освојување на признанието на „спортист на годината“ во избор на „Би-Би-Си“. Меси е минатогодишен победник во изборот на „Би-Би-Си“, но за оваа година не е ниту во потесната конкуренција.

Ѓоковиќ фаворит за наградата за „спортист на годината“ на „Би-Би-Си“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот