Франција ќе ѝ испрати дронови на Украина

Украина дронови / Фото EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Француското Министерство за вооружени сили ќе нарача 2.000 „камикази“ дронови од француско производство во наредните недели, а првите 100 од нив ќе и бидат доставени на Украина до лето, објави вчера францускиот министер за одбрана Себастиен Локарни.

-Одлучив да нарачам 2.000 „камикази“ дронови и за потребите на француската армија и за Украина, рече министерот за време на посетата на фабриката на производителот на дронови Делер во Лабеж, на периферијата на Тулуз.

Беспилотните летала „камикази“ се клучни за извршување на операциите и ќе можат да ги надополнат пушките Цезар, рече Локарни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот