Ферстапен победник на хаотичната трка во Канада

Фото: Формула 1

Макс Ферстапен е победник на трката за Големата награда на Канада. Зад актуелниот светски шампион завршија Ландо Норис од Мекларен и Џорџ Расел од Мерцедес.

Трката донесе голем број пресврти и немолку возачи се менуваа на првата позиција. На крајот Ферстапен најдобро ја искористи ситуацијата и запиша нов триумф.

Разочарување имаше во екипата на Ферари бидејќи двајцата возачу на италијанскиот тим, Шарл Леклер и Карлос Саинц не ја завршија трката.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот