Дроновите камикази се закана која може да ги банкротира западните војски

Една година од почетокот на војната во Судан. Таму, беспилотни летала од иранско производство, кои беа ставени на терен во последните неколку месеци, ги свртуваат работите за армијата против милициите на Силите за брза реакција. Беспилотните летала, исто така, интензивно се користат од страна на посредниците на Техеран, Хутите во Јемен, напаѓајќи ги бродовите во меѓународните води во Црвеното Море.

Во Украина, беспилотните летала Шахид беа користени во илјадници напади од страна на силите на Путин, особено за уништување центри за цивилно население и критична инфраструктура.

Многу луѓе беа убиени и нанесена е огромна штета на прехранбениот и енергетскиот сектор во Украина со нападите на силоси за жито и електрани.

Во 2019 година, беспилотни летала беа користени од Иран или некој од неговите полномошници за да ги нападне саудиските нафтени инсталации. Тие се користени и во повеќе напади против американските сили во Ирак и Сирија.

Борбените беспилотни летала се со нас веќе неколку години, но извонредното зголемување на иранското производство и извоз во последните две години го менува влијанието на асиметричното војување давајќи многу поголема моќ отколку што претходно се замислуваше на многу поширок опсег на државни и не- државните актери.

Тие се многу флексибилни и може да се лансираат од широк спектар на платформи, вклучувајќи камиони, контејнери за транспорт и пловни објекти.

Тие можат лесно да се расклопат и повторно да се склопат и лесно да се транспортираат и сокријат.

Како што Русите често правеа во Украина, беспилотните летала можат да се распоредат во роеви за да ја совладаат воздушната одбрана.

Најдраматичниот напад досега со ирански беспилотни летала дојде, се разбира, изминатиот викенд.

Одбивањето на тоа бомбардирање се проценува дека чинело до 1,5 милијарди долари, од кои значителна сума мора да била потрошена за соборување на беспилотните летала.

Ова го илустрира еден од најгорливите проблеми со кои се соочува нашата национална одбрана денес.

И нападните и извидувачките беспилотни летала, кои исто така ги загрозуваат распоредените сили, како што е прикажано во Судан, може да бидат многу евтини, дури и по цена од 2.000 долари.

SHAHED DRONE. PHOTO: GETTY IMAGES

Дури и беспилотните летала Шахид кои се користат интензивно во Украина и во нападот против Израел, можат да испорачаат големи експлозивни полнења со голема прецизност на опсег од над 3.000 километри, по цена од само 20.000-50.000 долари.

Некои од ракетите што се користени за пресретнување на овие беспилотни летала може да чинат над милион долари за истрел, а понекогаш и многу повеќе.

Општо земено, колку порано на патеката на летот можат да бидат исфрлени од небото, толку се поголеми шансите да се спречи да ја погодат целта.

Иранското производство и извоз на беспилотни летала, како и руската употреба на беспилотни летала и други ракети во Украина, им даде одамна повик за будење на западните земји кои сега применуваат поголем фокус и ресурси на технологијата против дронови, како и на ракетната одбрана.

Израел, под најнепосредна закана долго време води на тој пат. Очекува во блиска иднина да го исфрли железниот зрак, ласерски пресретнувач за беспилотни летала и проектили.

Тоа е првото оружје од ваков вид каде било во светот. Тоа ќе ја промени играта, што ќе ги намали трошоците за пресретнување.

Британија, исто така, развива ласерски пресретнувач наречен „DragonFire“, кој се очекува да стапи во употреба за пет до десет години.

На такви системи работат и САД, Русија, Кина и Индија.

Сепак, и покрај ветувањето за ласери, тие во моментов не можат целосно да ги заменат кинетичките ракети за воздушна одбрана. Тие се само со краток дострел, веројатно не многу повеќе од 15 километри, и деградирани од атмосферските услови како дожд и магла.

Сè додека не може да се развие технологија за драматично намалување на непропорционалните трошоци за неутрализирање на беспилотните летала, системите за противвоздушна одбрана сè уште може да се гледаат само како делумен одговор.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот