Домар во бугарско училиште во Враца снимал ученици и ги повикувал да скандираат „Да живее Македонија“

Портир во бугарско училиште објавувал видеа на ТикТок/Фото: Скриншот

„Во Враца е приведен домар во бугарско училиште со очигледен „северномакедонски“ идентитет. Портирот со презиме Петков од СОУ „Никола Војводов“ редовно користеше антибугарски апели и коментари во училиштето“, пишуваат бугарските медиуми.

На видео кое кружи на социјалните мрежи, се гледа како мажот снима ученици и ги повикува да скандираат „Да живее Македонија“. Кога едно од неговите деца ќе одговори „Да живее Бугарија“, чуварот му одговара „Ќе те тепам!“.

Портирот одел во живо на ТикТок, снимајќи ги учениците, како и училишниот персонал. Ги нарекува децата одродени. Тој користел квалификации како турко-монголци и бугарофашисти. Сите коментари се смеа, објави бТВ и според телевизијата поради тоа е уапсен.

Според директорката на средното училиште, Снежанка Каменова, за тоа што се случувала самата дознала во неделата напладне.

„Вчера напладне бев известена од колега дека на социјалните мрежи кружи видео на кое се присутни ученици и е вмешано името на нашето училиште. Ми испратија линк, го гледав видеото и се шокирав од тоа што Видов“, објаснува директорката Каменова за бТВ.

„Нашиот вработен, домарот Петков, вршеше незаконски снимања на ученици без дозвола на нивните родители, ги снимаше колегите без нивно знаење и директно емитуваше од неговото работно место, што е апсолутно кршење на работната дисциплина и етичкиот кодекс за работа со деца и ученици“, додаде Снежанка Каменова.

Домарот ја искористил службената положба и незаконски ги вмешува студентите во идеолошки пароли, сметаат од училиштето.

„Апсолутно е забрането да се зборува за политика или било какви идеолошки доктрини на училиште. Овој вработен си го дозволи тоа и овој инцидент прилично не шокираше и загрижи некои од родителите“, објасни директорката на училиштето.

Според директорката Каменова, двајца од професорите по историја тврдат дека не знаеле дека тој ги снима.

-Тие ги извршуваа своите службени задачи. Тие беа во фоајето, а тој им поставуваше прашања поврзани со историски факти. Ова лице е вработено кај нас скоро година и пол. Делуваше со доста редовни документи. Пушташе гласна музика од портирницата, за што во октомври беше санкциониран со опомена, но оттогаш не сме имале поплаки против него, објасни директоркатаКаменова.

Таа додаде дека поради сериозноста на инцидентот, вработениот најверојатно ќе добие отказ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот