• Слајдер

Николов: Нема да водиме политика на конфронтација кон С Македонија

Кандидатот за премиер на Бугарија Пламен Николов, предложен од партијата „Има таков народ”, којашто освои најмногу гласови на парламентарните избори, синоќа во гостувањето на бугарската национална телевизија БНТ, во одговор на прашањето дали ќе ја задржи досегашната позиција на Софија кон  Македонија рече дека ако формираат Влада, нема да водат политика на конфронтација. – На …

Николов: Нема да водиме политика на конфронтација кон С Македонија Read More »

Заев: Владата ќе го укине или намали прагот од 2 отсто за кандидирање на локалните избори

Владата ќе го укине или намали прагот од 2 отсто потписи за кандидирање на локалните избори, најави премиерот Зоран Заев. Прагот ќе изнесува или еден отсто или воопшто ќе го нема.  Премиерот Заев рече дека вчера имал средби со пратениците од парламентарните политички партии. Тој ги оцени како прифатливи укажуавњата на експертите и потврди дека …

Заев: Владата ќе го укине или намали прагот од 2 отсто за кандидирање на локалните избори Read More »

Од утре нови правила за влез во Германија

Германците што се враќаат од летните одмори во странство од утре ќе се соочат со нови правила за тестирање на коронавирус, информира министерот за здравство Јенс Шпан, пренесува ДПА. – Сите невакцинирани луѓе што влегуваат во Германија ќе треба да направат тест, без разлика дали пристигнуваат со авион, копно или железница – рече Шпан. Се …

Од утре нови правила за влез во Германија Read More »

Заев отвори детска градинка во Неготино

По цели 39 години, нова детска градинка „Темјанушка” беше отворена денеска во Неготино. Во неа ќе се згрижуваат и воспитуваат 169 деца. Премиерот Зоран Заев заедно со малиот Љупче на симболичен начин ја отклучија влезната врата на градинката. Во обраќањето пред присутните, премиерот рече дека ова е најновата детска градинка во државата, но ова е најубавата …

Заев отвори детска градинка во Неготино Read More »

Холанѓаните и Пољаците ги откажаа резервациите за Охрид, на повидок уште една неуспешна туристичка сезона

Туристичката сезона во Охрид и Струга повторно е во опасност. Посебен удар за хотелиерите беше Половина година помина и веќе се гледаат резулататите од работењето на хотелите, според кои може да се каже дека и оваа година хотелите ќе работат со загуба. Ова денеска за „Слободен печат“ го изјави претседателот на Хотелската асоцијација на Македонија …

Холанѓаните и Пољаците ги откажаа резервациите за Охрид, на повидок уште една неуспешна туристичка сезона Read More »

До вторник променливо облачно и врнежливо, од среда стабилизирање на времето

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. УВ индексот ќе изнесува 7. Под влијание на влажна и …

До вторник променливо облачно и врнежливо, од среда стабилизирање на времето Read More »

Мост

Нашинец фаќал риби во едно езеро во Италија. Фатил златна рипка: – Пушти ме и ќе ти исполнам една желба! – го замолила рипката Нашинецот се помислил и рекол: – Направи мост од тука до Македонија, кога ќе тргнам нигде да не запирам. Рипката: – Тоа е 99% невозможно! Нашинецот: – Тогаш направи кога сме …

Мост Read More »

Денес се празнува Преподобен Сисој Велики

Родум Египќанин и ученик на свети Антониј. После смртта на својот голем учител свети Сисој се насели на пустинската гора наречена Антониева според местото на подвигот на великиот светител. Земајќи врз себе тешки подвизи толку се скроти самиот себеси, што стана незлоблив како јагне. Затоа Бог му даде голема благодат. Можеше да исцелува болни, да …

Денес се празнува Преподобен Сисој Велики Read More »

Денес се празнува Преподобен Атанасиј Атонски

Беше роден во Трапезунт, од богобојазливи родители. Рано остана сираче, а по Божја Промисла го зеде некој војвода, го одведе во Цариград и го даде да ги изучува науките. Заради својата кроткост и смиреност им беше миленик на врсниците. Во детските игри тие ќе го избереа овој за цар, оној за војвода, а Атанасиј за …

Денес се празнува Преподобен Атанасиј Атонски Read More »