• Слајдер

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 11 часот е во тек!

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 7.30 до 11 часот, низ динамична програма со актуелни информации, анализи и разговори со гости, се поставува општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се расонуваат, екипата на „Утрински брифинг“ секој работен ден со почеток од 7.30 произведува бројни квалитетни информативни сегменти што го „врамуваат“ почетокот на …

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 11 часот е во тек! Read More »

ИСТОРИЈА: Македонија на чекор до Светско првенство во Катар, Трајковски ги расплака Италијанците во Палермо

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра во финалето на бараж натпреварот од групата Ц за пласман на Светското првенство во Катар, откако со 1:0 ја совлада Италија во Палермо. Херој на Македонија е Александар Трајковски кој голот го постигна во 92 минута и обезбеди финале во баражот против Португалија. Натпреварот кој ќе го даде патникот …

ИСТОРИЈА: Македонија на чекор до Светско првенство во Катар, Трајковски ги расплака Италијанците во Палермо Read More »

Денес се празнува: Свети Мелетиј, архиепископ Антиохиски

Овој голем и свет маж беше извонреден толкувач и заштитник на Православието. Сиот негов живот беше посветен на борбата против ариевата ерес којашто не Го признаваше Синот Божји за Бог и хулеше на Пресвета Троица. Еретиците трипати го оддалечуваа од неговиот архиепископски престол на прогонство во Ерменија. Борбата меѓу православните и еретиците се водеше толку …

Денес се празнува: Свети Мелетиј, архиепископ Антиохиски Read More »

Денес се празнува: Светиот свештеномаченик Харалампиј

Овој голем светител беше епископ во Магнезија и во својата сто и тринаесетта година пострада за Христа. Кога настана страшното гонење на христијаните во времето на царот Септимиј Север, старецот Харалампиј не се криеше од гонителите, туку слободно и јавно ја проповедаше Христовата вера. Сите маки ги претрпе како во туѓо тело. А кога уште …

Денес се празнува: Светиот свештеномаченик Харалампиј Read More »

Денес се празнува: Свети Партениј, епископ Лампсакиски

Син на некој ѓакон од градот Мелитопол. Уште како дете добро ги помнеше зборовите на Евангелието и се трудеше да ги исполни. Се насели покрај едно езеро каде што ловеше риба, ја продаваше и им делеше на сиромасите. По Божја Промисла го избраа за епископ Лампсакиски. Го очисти градот од незнабоштвото, ги затвори идолопоклоничките храмови, …

Денес се празнува: Свети Партениј, епископ Лампсакиски Read More »

Денес се празнува: Свети Вукол, епископ Смирненски

Ученик на свети Јован Богослов, којшто и го посвети за епископ на градот Смирна. Во Смирна тогаш имаше малкумина крстени. Свети Вукол блескаше сред темнината на незнабоштвото како јасна свеќа. Се одликуваше со сите добродетели, а особено со благост и со кротост. Пред смртта, Вукол го посвети за свој наследник во епископството славниот Поликарп, а …

Денес се празнува: Свети Вукол, епископ Смирненски Read More »

Денес се празнува: Светата маченичка Агатија

Оваа славна девица и маченичка за Христа има потекло од сицилијанскиот град Палермо, од благородни и имотни родители. Кога царот Декиј подигна гонење на христијаните, света Агатија беше фатена и изведена пред судијата Квинтијан. Тој кога ја виде прекрасна на лице, посака да ја има за жена. Но штом ѝ предложи, Агатија му одговори дека …

Денес се празнува: Светата маченичка Агатија Read More »

Денес се празнува: Преподобен Исидор Пелусиот

Родум Египќанец, син на угледни родители и роднина на александриските патријарси Теофил и Кирил. Откако ги изучи сите светски науки, се одрече од богатството и светската слава и сиот му се предаде на духовниот живот заради љубовта Христова. Беше голем и усрден бранител и толкувач на православната вера. Според тврдењето на историчарот Никифор, свети Исидор …

Денес се празнува: Преподобен Исидор Пелусиот Read More »

Денес се празнува: Сретение Господово

Во четириесеттиот ден по Рождество, Пресветата Дева Го донесе својот Божествен Син во ерусалимскиот храм за, според Законот, да Му Го посвети на Бога, а самата да се очисти (3Мој. 12, 2-7; 2Мој. 12, 2). Иако не беше потребно ни едното ни другото, сепак Законодавецот никако не сакаше да се огреши кон Законот којшто Самиот …

Денес се празнува: Сретение Господово Read More »

Денес се празнува: Светиот маченик Трифун

Роден е во селото Кампсада, во Фригија, од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови. Во тоа време со Римското царство завладеа царот Гордијан, чијашто ќерка се помрдна од умот …

Денес се празнува: Светиот маченик Трифун Read More »