1 C
Скопје

Категорија: Технологија

Магазин Технологија

Кинески хакери нападнаа германски фармацевтски гигант

Слободен печат
Фармацевтската групација „Баер“ од Леверкузен се најде на удар на хакери од Кина, а се претпоставува дека групата дејствувала по налог на кинеската влада, објавија...
Магазин Технологија

Робот заигра „Гангнам стајл” на отворањето на Дигиталниот самит во Белград

Слободен печат
Почетокот на вториот Дигитален самит на Западен Балкан го обележа и роботот Титан, кој пред присутните заигра на светскиот хит „Гангам стајл” од Псај. Пред...
Магазин Технологија

Дали е ова најдобрата камера имплементирана на некој телефон досега

Слободен печат
На секоја презентација на нови телефони, производителите не се двоумат да покажат колку е подобро од директната конкуренција и обично споредуваат како работат камерите. На...
Магазин Технологија

„Тојота“: Време е за роботи со 5G технологија

Слободен печат
„Тојота“ тврди дека 5G ќе го отвори патот до роботи во реални сценарија и ќе им овозможи да учествуваат во спасувањето на жртвите од природните...
Магазин Технологија

Honor 10i пристигнува со подобра камера

Слободен печат
Иако има многу заедничко со Honor 10 Lite, тоа не е ребрендирана верзија на тој телефон. Првата и најголемата разлика помеѓу двата уреди е камерата....
Магазин Технологија

Како Apple успеа да ја изнервира својата конкуренција

Слободен печат
Новата реклама, објавена минатата недела од технолошкиот гигант од Купертин успеа да допре до една од најчувствителните теми што долго време беа критикувани на сметка...
Магазин Технологија

Како изгледал првиот телефонски разговор

Слободен печат
До подемот на интернетот, телефонот беше технологија која брзо се трансформира. Првиот успешен телефонски повик се случи на 10 март 1876 година, а го направи...
Магазин Технологија

Телефонот на Xiaomi ќе биде двапати поевтин од другите произведувачи

Слободен печат
Еден од нив е кинескиот Xiaomi, познат како компанија која има постигнато глобален успех како производител кој испорачува уреди со пониска цена, чија изведба стои...
Магазин Технологија

Call of Duty пристигнува на смартфоните (ВИДЕО)

Слободен печат
Call of Duty Mobile е претставен со видео од кое откриваме дека играчите очекуваат препознатливо мултиплеер искуство, играјќи со култните ликови од франшизата на добро...
Магазин Технологија

Инстаграм ви овозможува да купувате производи без напуштање на апликацијата

Слободен печат
Инстаграм оди малку подлабоко во областа на продавниците што ќе ви овозможи да купите производи без напуштање на апликацијата. Функцијата за купување првично ќе биде...