Буџетот на Трамп за кампањата по јануари уште повеќе заостанува зад Бајден

Доналд Трамп / Фото EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Изборниот штаб на поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека собрале 8,8 милиони долари во јануари, а потрошиле повеќе од 11 милиони долари.

„Доналд Трамп финансиски заостанува зад Џо Бајден, бидејќи потрошил повеќе на реклами и други трошоци отколку што собрал од донаторите“, покажуваат документите објавени во вторникот.

Трамп имаше нешто повеќе од 30 милиони долари на крајот на минатиот месец по успешните републикански прелиминарни избори во Ајова и Њу Хемпшир, што е помалку од 33 милиони долари што ги имаше еден месец претходно, соопшти неговиот изборен штаб во поднесоците до Федералната изборна комисија.

Бајден јануари го завршил со 56 милиони долари наспроти 46 милиони долари во декември минатата година.

Трамп и претходно покажа дека може да победи на изборите и кога неговите ривали трошат повеќе од него, како што беше случајот со Хилари Клинтон во 2016 госина.

Според националните анкети, Трамп и Бајден се во тесна трка и се очекуваат неизвесни избори во ноември.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот