Бомбардерите „Б-1Б“ на американските воздухопловни сили пристигнаа во базата Инџирлик во Турција

Photo by Emma Anderson

Два американски бомбардери „Б-1Б Лансер“ извршија рутинска мисија за обука, означена како Работна група бомбардери 24-2, летајќи од воздухопловната база Морон, Шпанија, до воздухопловната база Инџирлик, Турција, поттикнувајќи клучна соработка во услови на регионална тензии.

Воздухопловните сили во соопштението информираа дека за време на мисијата, американскиот авион беспрекорно се интегрирал со турските борбени авиони, покажувајќи ја силата на билатералните воени партнерства, пренесува „defence-blog“.

По пристигнувањето во Инџирлик, американските бомбардери треба да се вклучат во дополнителни активности за обука во соработка со турските сили.

Полковникот Кевин Лорд, командант на крилото на 39. воздухопловна база, изрази благодарност до турските домаќини за нивната клучна улога во олеснувањето на оваа суштинска можност за обука, истакнувајќи ја трајната посветеност на регионалната безбедност и стабилност споделена меѓу САД и Турција.

Европската команда на САД, воздухопловните сили на САД во Европа и официјални лица од крилото на 39-та воздухопловна база го истакнаа значењето на заедничките напори со турското Министерство за одбрана, нагласувајќи ја улогата на билатералната обука во промовирањето на соработката и колективната одбрана во регионот.

Работната група „Бомбардер 24-2“ е дел од Глобалната вежба од големи размери 2024, сеопфатна иницијатива за обука чија цел е подобрување на интероперабилноста и меѓусебното разбирање меѓу сојузниците и партнерите за ефикасно справување со заедничките безбедносни предизвици.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот