Без поголеми промени во рангот на македонските тенисери на АТП листата

Фото: mtftennis.mk

Пад за една позиција на најновата ранг-листа има најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски. Тој се наоѓа на 361.то место со 137 поени со настап на 25 турнири. Горазд Србљак има скок од три места и сега е рангиран на 1068.то место со 10 поени. Третиот македонски тенисер со ранг е Обрад Марковски. Тој со 2 поена се наоѓа на 1612.то место и има пад за две позиции.

Во конкуренција на двојки мал напредок на листата имаат Ивановски, Берг Бугариќ и Марковски, додека единствено Елдин Хусеиновиќ има пад. Ивановски е на 667.то место (скок за пет позиции), Бугариќ се наоѓа на 1364.то место (скок две места) со 16 поени, а Марковски е на 1874.то место (скок едно место) со 5 поени.

Хусеиновиќ има пад за две места – 2163.то место со три поени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот