Бајден тврди дека Путин има поголеми цели од Украина

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/Sipa

Американскиот претседател Џозеф Бајден на социјалната мрежа „Икс“ ја критикуваше изјавата на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека нема да го спречи нападот на Русија врз членките на НАТО, во случај да одбијат да ги исполнат финансиските обврски кон Алијансата.

„Знаете зошто Украина е важна? „Од причина што, како што можете да видите, рускиот претседател Владимир Путин се насочи на многу поголеми цели“, напиша Бајден.

Корисниците на мрежата во коментарите ја критикуваа изјавата на шефот на Белата куќа и го повикаа да се грижи за САД, а не за Украина, како и да не се посрамотува со таквите изјави и да поднесе оставка.

Претходно Трамп посочи дека како претседател на САД нема да дозволи помош за земјите од НАТО, доколку тие не ги исполнат обврските кон таа организација.

Трамп повеќе пати изјавуваше дека не верува во желбата на НАТО да ги заштити САД. Како претседател, тој го изразуваше незадоволство од работата на Алијансата и се закануваше дека САД ќе се повлечат од неа доколку европските партнери не преземат поголема финансиска одговорност за сопствената безбедност. Во исто време, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека САД нема да го напуштат овој воен блок, без оглед на резултатите од американските избори закажани за ноември.

Во интервјуто со американскиот новинар Такер Карлсон, Путин нагласи дека Москва нема намера да ги напаѓа членките на НАТО, особено не Полска, Латвија или други балтички земји.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот