Бајден наводно размислува за нови договори за оружје за Израел од милијарда долари

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/ALLISON DINNER

Администрацијата на Бајден разгледува опции за нови договори за испорака на оружје од над милијарда долари за Израел, вклучувајќи тенковска муниција, воени возила и минофрлачки гранати, се наведува во извештајот на Волстрит журнал, кои се повикуваат на американски официјални претставници.

Официјалните лица велат дека се разгледуваат договори што вклучуваат „700 милиони долари во тенковска муниција од 120 мм, 500 милиони долари во тактички возила и помалку од 100 милиони долари во минофрлачки куршуми од 120 мм“ и ќе треба да бидат одобрени од Конгресот.

Според извештајот, испораката на оружје може да трае со месеци или години за да се исполни.

Засега нема официјална потврда од САД или Израел за извештајот не медиумот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот