„Баделки“ ќе ја имаат втората шанса за триумф во регионалната ВАБА лига

Бадел 1862 за ривал го има словенечкиот претставник Цинкарна Цеље/Фото: kfsm.mk

Денеска од 18.00 часот македонскиот женски кошаркарски клуб Бадел 1862 ќе има нова можност за прв триумф во регионалното натпреварување.

„Баделки“ предводени од тренерот Перо Стамески за противник во салата „Независна Македонија“ ќе го имаат словенечкиот состав на Цинкарна Цеље.

– Жрепката посака нашиот клуб во првите две кола да игра со најсилните екипи во нашата група кои се и претенденти за место на „Фајнл фор“ завршницата и во оваа сезона. На гости ни доаѓа екипата на Цинкарна Цеље, една од најсилнити екипи во регионалната лига, и апсолутно најдобрата екипа од Словенија.

Земја која има огромен напредок во кошарката, што веќе редовно е на завршниците на Европските првенства. Сето ова ја става Цинкарна Цеље во фаворитска улога во овој натпревар. Но, по добриот натпревар со екипата на Монтана 2003, зголемена е мотивацијата кај девојките.

Ќе дадат сè од себе за остварување подобар резултат, и зошто да не, победа-првенец во лигата – рече Стамески.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот