Американски експерти тврдат дека Русите изградиле „царски воз“ долг 30 километри во Доњецк

Уништен воз во Доњецк / Фото EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Во својата најнова анализа на ситуацијата во Украина, Институтот за проучување на војната (ИСВ) тврди дека руските сили изградиле бариера долга 30 километри наречена „царски воз“ во окупираната област Доњецк.

Американскиот тинк-тенк претпоставува дека бариерата ќе служи како линија на одбрана против идните украински напади. Сателитските снимки од 10 мај 2023 година и 6 и 10 февруари 2024 година покажуваат дека во изминатите девет месеци, руските сили поставиле долга железничка линија која се протега од окупираната Оленивка до Волноваха.

Украински извор објави дека Русите собрале повеќе од 2.100 товарни вагони во воз долг 30 километри. Изворот додаде дека склопувањето на „возот“ започнало во јули минатата година. Железничката линија помеѓу Оленивка и Волноваха е оддалечена приближно шест километри од првата линија.

Таа област на фронтот беше релативно неактивна кога руските сили почнаа да го склопуваат возот. Русите неодамна остварија маргинални територијални придобивки во таа област. ИСВ предупредува дека не треба да се игнорира можноста склопениот воз да има и други цели, освен да служи како бариера.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот