Во високообразовните установи работат 4.656 наставници и соработници

УКИМ кампус
Кампус на општествени науки на УКИМ / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Бројот на наставниците и и соработниците во високообразовните установи во земјава во академската 2023/2024 година изнесува 4.656, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика.

Од вкупниот број наставници и соработници, 3.264 или 70.1 отсто се наставници и 1.392, т.е. 29.9 проценти се соработници во наставата.

Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2023/2024 година изнесува 2.361 или 50.7 отсто.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот