ВИДЕО ПРЕМИЕРА | „Политиканти“ на „Слободен печат“, претседателска епизода: Еднаш се согласија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ – претседател само на непосредни избори

Politikanti

Во најновото издание на Политиканти.мк Сашо Орданоски и Борјан Јовановски разговараа за тоа дека кампањата за претседателските избори неофицијално е почната, иако сè уште се собираат потписи за потенцијалните претседателски кандидати. Како што велат домаќините на поткасот Политиканти иако се уште не се знае колкумина ќе се најдат на гласачкото ливче, општиот впечаток е како претседателските кандидати да живеат во некое друго, минато време, времето пред да се родат мнозината чиишто гласови ги бараат.

Освен тоа, дел од дилемите на Орданоски и Јовановски се и тоа што налага локалниот „фолклор“ во вакви изборни пригоди бидејќи секогаш од ракавот се вади џокерот на национализмот.

Оттука, се отвора прашањето дали е добро да се направат уставни измени и претседател да се избира во Собранието наместо на општи избори? Дали таквото партиско договарање, кое најчесто е пазарење, ќе донесе претседател со интегритет и углед. Какви се искуствата во европските земји? Дали повеќе сакаат претседател-кукла или претседател со легитимитет, се дел од прашањата на кои домаќините се обидоа да дадат појасна слика.

Во поткастот тие се осврнаа и на нашите искуства со претседателите. Каква беше улогата на Борис Трајковски?

Како комичарот Зеленски избран за претседател на непосредни избори и без некои посебни очекувања од Украинците, ја одвеа шегата и стана суштински дел од опстанокот на Украина? Од друга страна, сфаќа ли рускиот претседател Путин дека Русија е веќе поразена?

За ова и многу повеќе во новото издание на подкастот „Политиканти.мк“ на Слободен печат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот