ВИДЕО ПРЕМИЕРА | „Политиканти“ на „Слободен печат“, гостин Никола Тодоров: Излези и гласај – тоа е битно, оти цензусот нема да се достигне

Politikanti

Никола Тодоров, адвокат, поранешен министер за здравство и за образование, кој во 2017 година одлучи да се повлече од политика. Зошто и како – објаснува во најновото издание на подкастот „Политиканти“. Сашо Орданоски и Борјан Јовановски со него разговараат за комбинаториките за претстојните претседателски и парламентарни избори. Зошто Тодоров се смета дека ни се заканува опасност да не избереме претседател и да не може да се формира влада? Како Мицкоски ќе ја голтне кнедлата ако треба да направи коалиција со ДУИ?

Тодоров стравува од радикалните ставови на Ванковска и Левица – дали Ванковска е обид да се привлече повозрасното гласачко тело?

Зошто Тодоров верува оти ВМРО ќе има лесна победа против СДСМ во ИЕ 3 и 4, но тоа е помала победа одошто порано?

Зошто е подобро сега да се изгласаат уставните измени, отколку да се одолговлекува имајќи го искуството со Преспанскиот договор?

За ова и многу повеќе во новото издание на подкастот „Политиканти.мк“ на „Слободен печат“.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот