ВИДЕО | Непријатна сцена на СП: Атлетичарка скрши нога по пад од пет метри

Фото: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN

На Светското првенство во атлетика кое се одржува во Глазгов видовме и една страшна сцена по која натпреварувањето беше прекинато. Французинката Маргот Шеврие скрши нога откако падна од височина од скоро пет метри.

Натпреварувачката во скок со стап се обиде да прескокне 4.65 сантиметри, но место тоа падна покрај душекот на кој натпреварувачите се приземјуваат.

По страшниот стаб се здоби со скршеница на скочниот зглоб, а лекарскиот тим и пружи помош пред дабиде префрлена во болница.

Инаку, Шеврие е повеќекратен шампион на Франција во ско со стап и е редовна на големите натпреварувања.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот