Украинците тврдат дека собориле руски борбен авион

борби Украина/Фото: ЕПА

Киев денеска објави дека соборил борбен авион на Русија над источните региони на Украина.

Микола Олешук, командант на украинските воздухопловни сили, во изјава за Телеграм вели дека е соборен рускиот авион Сухој Су-34.

Дополнителни информации за инцидентот не се објавени, а руските власти се уште не ги коментирале тврдењата на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот