Убиени осум лица во напад со нож во Кина

Фото: МИА

Осум лица загинаа, а едно лице е повредено во напад со нож во централната кинеска провинција Хубеи, соопштија денеска властите.

Напаѓачот, 53-годишен маж за кој се вели дека има ментална болест, смртно избодел осум лица и ранил уште едно лице во градот Ксиаоган, јави Синхуа.

Повредениот не е во животна опасност. Полицијата го привела напаѓачот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот