Трагедија: Во сообраќајна несреќа загина најдобриот светски маратонец

Фото: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Келвин Киптум кој минатата година постави светски рекорд на маратоните загина во сообраќајна несреќа. Кениецот направи неверојатен успех осткако делницата од 42 километри ја истрча за два часа и 35 секунди.

Тогаш светот му се поклони за неверојатното достигнување, а денеска пристигнува трагичната вест за негово загинување. Несреќата се случила во Кенија на патот Елдорет-Каптаг кога Киптум излтал од коловозот.

Сообраќајната несреќа ја предизвикал самиот Киптум. Со него во автомобилот бил и неговиот тренер Жеравис Хакизимана кој исто така го загубил животот. Се најавуваше дека Киптум ќе стане првиот маратонец кој истрчал маратон за помалку од два часа, меѓутоа за жал неговиот живот згасна на само 24 години.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот