Тетовската полиција синоќа санкционира 21 пијан возач

Фото: Драган Митрески / Слободен печат

Вo текот на изминатата ноќ од 22 до 4 часот, полициски службеници на СВР Тетово при акциска контрола за санкционирање на возачи што ги управуваат возилата под дејство на алкохол, санкционирале 21 возач од кои 14 во Тетово и седум во Гостивар.

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, возачите се исклучени од сообраќај и изготвени се соодветни поднесоци со парични глоби кои се движат од 225 до 375 евра во денарска противвредност. Покрај ова, времено ќе им бидат одземени и нивните возачки дозволи од три месеци до една година.

Од МВР посочуваат дека во акциската контрола санкционирани биле и 25 други видови сообраќајни прекршоци од кои 18 во Тетово и пет во Гостивар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот