Студенти на Универзитетот Колумбија во Њујорк протестираа за поддршка на Палестина, над сто уапсени

Протест на студенти за поддршка на Палестина на кампусот на Универзитетот Колумбија во Њујорк / Фото: Kena Betancur / AFP / Profimedia

Над сто пропалестински демонстранти беа уапсени вчера на кампусот на Универзитетот Колумбија, откако неговиот лидер и дозволи на полицијата во Њујорк да ги отстрани шаторите што ги подигнаа студентите кои протестираа против акциите на Израел во Појасот Газа.

Директорката на Универзитетот Немат, Минуш Шафик, која беше критикувана од републиканците еден ден претходно на сослушувањето на комисијата во Претставничкиот дом за антисемитизмот на кампусот, рече дека ѝ дозволила на полицијата да отстрани десетици шатори што ги подигнале демонстрантите во средата наутро.

„Поради загриженост за безбедноста на кампусот Колумбија, го овластив полицискиот оддел во Њујорк да започне со отстранување на шаторите“, рече Шафик во изјавата.

Таа додаде дека демонстрантите ги прекршиле правилата на универзитетот за одржување нелегални демонстрации и дека не сакале да разговараат со администрацијата.

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, изјави дека полицијата уапсила над 108 лица, без никакво насилство или повреди. Полицијата соопшти дека апсењата се поврзани со неовластено прекршување. Колумбија објави дека почнала да ги суспендира студентите кои учествувале во подигањето шатори, што се смета за нелегален протест.

Протестот, кој потсетува на демонстрациите против Виетнамската војна на истиот кампус пред повеќе од 50 години, е последен во серијата демонстрации на универзитетите и аеродромите што избувнаа од почетокот на ескалацијата на конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври.

Покрај ширењето на протестите, групите за човекови права укажаа и на зголемување на предрасудите и омразата кон Евреите, Арапите и муслиманите во изминатите неколку месеци.

Комитетот на конгресот во средата го обвини Шафик дека не ги заштитил еврејските студенти на кампусот, а уште тројца лидери на елитните универзитети беа слично обвинети на сослушувањето минатата година, кое го наруши високообразовниот систем.

Шафик одговори дека универзитетот се соочува со „морална криза“ поради антисемитизмот на кампусот и дека Колумбија презела силна акција против осомничените сторители.

Демонстрантите во Колумбија побараа траен прекин на огнот во Газа, крај на американската воена помош за Израел и универзитетот да престане да прифаќа пари од компании кои профитираат од израелскиот напад. Подигнувањето на шатори беше организирано од коалиција на групи предводени од студенти.

Околу 500 демонстранти маршираа низ универзитетот во Јужна Каролина во четвртокот, независно од демонстрациите во Њујорк, за поддршка на Асна Табасум, муслиманска студентка, чиј говор беше откажан од универзитетот поради безбедносни причини. Табасум и нејзините поддржувачи тврдат дека универзитетот сакал да ја замолчи поради нејзиното противење на нападот на Израел врз Газа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот