FOTO | “Molla e Kuqe” mbajti një koncert dashurie në Filarmoninë: Ndizni telefonat për dy yjet në qiell

Foto: Vangel Tanurovski

E gjithë salla e Filarmonisë ishte në këmbë thuajse gjatë gjithë koncertit, në koncertin e “Molla e Kuqe”, mbrëmë, e kështu do të jetë me siguri edhe në të dytin, sonte nga ora 20:XNUMX.

Foto: Vangel Tanurovski

Grupi boshnjak, i cili me Dražen Žerić-Žera si frontmen, ka funksionuar nga Zagrebi për 20 vitet e fundit, ende mbart shpirtin e Sarajevës, ku historia e një prej grupeve më domethënëse në ish-Jugosllavi filloi në 1985. Një koncert që nis me baladën "Sa tvoyih uvana", një himn jozyrtar dashurie u premton shumë njerëzve që në fillim dhe vazhdoi me eufori deri në fund.

Foto: Vangel Tanurovski

Kur u regjistrua kjo këngë, Žera ishte tastieristi i grupit dhe këngëtar ishte fatkeqësisht i ndjeri Dražen Richl-Zijo, i cili së bashku me basistin e grupit në atë kohë, Aljoša Buha, vdiqën në një aksident afër Mostarit. Që nga viti 1987, Gera si vokalist mban kujtimin e miqve të tij, për të cilët mbrëmë kërkoi të ndezin telefonat dhe çakmakët.

“Ndizni telefonat, për dy yjet e qiellit, Ziyo dhe Alyosha”, tha Gera para se të këndonte “Sad Fatkeqësi”, e cila e bëri publikun më të zhurmshëm se ai.

Foto: Vangel Tanurovski

Ai nuk e harroi mikun e tij “Kemica”, Kemal Monteno, me të cilin këndoi një duet dhe e cilësoi si “një njeri të madh që i donte të gjithë njerëzit normalë”. Për nder të Davorin Popoviçit, ai këndoi "Bacila je sve niz rijeku", e cila u përfshi si kopertinë në albumin e fundit të paraluftës të "Crvena Jabuka", "Nekako s proljeća" në vitin 1991, kur grupi ishte në vitet e vjetra. përbërjen. Zlatko Arslagagic - Zlaja ka shkruar disa nga këngët më të bukura të grupit, të cilat Zera i këndon edhe sot me shumë dashuri.

Foto: Vangel Tanurovski

I gjithë koncerti ishte plot dashuri dhe romantik, një kujtim këngësh që nga njëra anë të kujtojnë kohë më të lumtura e më të thjeshta, dhe nga ana tjetër tingëllojnë rrymë, sikur të ishin regjistruar dje, sepse nuk pushuan së kënduari. Gera u mërzit nga drita e ndritshme dhe donte që ajo të zbehej, ndaj publiku këndoi dhe kërceu në një atmosferë kaq intime dhe romantike për më shumë se dy orë e gjysmë.

Që ata janë "old school" dhe nuk bëjnë encore vetëm si pjesë e një skenari, për Gerën dhe për grupin, u pa në fund. Ata kanë luajtur një miks këngësh të vjetra që nuk përsëriten në koncerte dhe nuk dëgjohen prej kohësh dhe u pa se kanë forcë për më shumë.

Foto: Vangel Tanurovski

Dashurinë për ritmin 7/8 e shfaqi “Crvena Jabuka” në interpretimin e këngës “Ako umram il ganjam”, të cilën e dëgjuam për herë të parë live ditën e djeshme dhe e kombinoi me “Maqedoninë” e Dado Topic.

Kujdesuni për Maqedoninë, është më e bukura në Ballkan”, tha në fund Zera.

Në korrik ai do të mbushë 59 vjeç. Flokët e kuq dhe një model flokësh specifik janë imazhi i tij për të 40-at. Dhe diçka që nuk ka ndryshuar kurrë është pasioni me të cilin ai ende këndon dhe fjalia që nuk dështon ta përsërisë kurrë:

“Duajeni njëri-tjetrin, duani njëri-tjetrin”, i njëjti mesazh që gjendet në çdo varg të “Mollës së Kuqe”.

Organizator i koncerteve është “Avalon Production”.

Foto: Vangel Tanurovski

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës