Славниот Уве Генсхајмер на крајот на сезоната ја завршува кариерата

Фото: EPA-EFE/PATRICK B. KRAEMER

Eден од најдобрите ракометари во овој век, Уве Генсхајмер ќе ја заврши својата голема кариера со крајот на сезоната 2023/2024.

Информацијата ја објави неговиот клуб Рајн Некар Левен, а по завршувањето на кариерата како играч тој ќе остане во клубот и ќе работи како спортски директор.

Генсхајмер има 37 години и во кариерата играше само за два клуб. Започна во Рајн Некар каде што беше до 30 години и се пресели во ПСЖ. Во 2019 година се врати во редовите на „лавовивте“.

Извесен период тој е надвор од терените поради повреда на коленото, а ќе се врати на почетокот на вториот дел.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот