Русите вршат опсежни тестови врз запленетото борбено возило Бредли

Руските воени сили извршија тестирање на оружје на заробено пешадиско борбено возило Бредли во Украина.

Целта на сеопфатните тестирања е да се идентификува ранливите точки и да се направи проценка на способностите на ова пешадиското борбено возило.

За време на тестовите возилото беше подложено на отворен оган од стандардниот 30 мм автотоп 2A42, користејќи куршуми 3UBR6 и 3UBR8.

Резултатите од тестирањето засега остануваат тајни, визуелните докази од екраните на трупот на Бредли укажуваат на типични знаци на тестирање на оружје.

Дополнително, сите блокови од експлозивен реактивен оклоп , познати како „Bradley Reactive Armor Tiles“ се отстранети од страните на трупот, веројатно за детална анализа.

Руските сили прецизно ги проучуваат заробените примероци од западните воени возила и оружје добиени на бојното поле во Украина за да ги идентификуваат нивните слабости.

Аналитичарите сугерираат дека Русите веројатно нема да се обидат да ја реплицираат западната воена опрема поради разликите во тактичките концепти и технолошките ограничувања на нивната индустриска база, што може да го попречи производството на висококвалитетни реплики на американско или европско вооружување.

Тестирањето на заробените воени возила ги нагласува тековните напори на Русија да собира разузнавачки информации и да го подобри нејзиното разбирање за западната воена технологија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот