Претставата Тоби на Театарот за деца и младинци се врати со награда од Бугојно

Во периодот помеѓу 11 – 14 септември , Н.У. Театар за деца и младинци учествуваше на X Бугојнско куклено бионале во Бугојно, со претставата ,, ТОБИ “ , во режија на Драгослав Тодоровиќ.

Нашата претстава ТОБИ се врати со награда за НАЈДОБРА АНИМАЦИЈА НА КУКЛИ, од 10. Бугојанско куклено биенале во БиХ. Жири комисијата на фестивалот ја додели наградата за одличната актерска игра на целиот колектив од претставата и за нивната компатибилност и синхронизираност.

За потсетување претставата „ТОБИ“ на минатогодишното издание на фестивалот „7-ми меѓународен фестивал за кукларство“ во Подгорица освои пет награди и тоа, ГРАН ПРИ за најдобра претстава, Награда за НАЈДОБРА РЕЖИЈА, за Драгослав Тодоровиќ, Награда за актерско мајсторство за Марија Ѓорѓијовска, Награда за најдобро техничко-естетско решение на кукли, за Ирина Сомборац , Награда за најдобра претстава од ДЕТСКОТО ЖИРИ НА ФЕСТИВАЛОТ.

Тоби посетители ќе имаат прилика да ја гледаат на редовен репертоар на Театарот за деца и младинци на 21 септември од 19:00 часот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот