Пред училиште во Франција, две девојчиња нападнати со нож

Две девојчиња на возраст од 6 и 11 години се повредени денеска во напад со нож во близина на нивното училиште во источниот француски град Суфелверсхајм, јавија француските медиуми.

Според жандармеријата, 11-годишното девојче било рането со нож пред училиштето, а другото на блискиот плоштад.

Двете имале „површни повреди“ и итно биле примени на педијатрија.

Според истиот извор, напаѓачот бил уапсен околу 14.15 часот на плоштадот. Веќе го немал ножот в рака и дозволил да биде фатен.

Жандармеријата прецизираше дека тој „не им бил познат на службите“ и дека неговите мотиви „се чини дека не се поврзани со радикализам

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот