Пожар во куќа во центарот на Штип

Штип / Фото: МИА

Во раните утрински часови пожар избувна во куќа која се наоѓа во централното градско подрачје, спроти зградата на Стопанска банка во Штип.

Според првичните информации причинета е материјална шетета, за среќа нема повредени лица.

Граѓаните кои се очевидци велат дека од пожарната бргу реагирале и веднаш пристигнале на местото. Жителите во куќата веднаш излегле од неа, а според првичните информаци прво започнало да гори во задниот дел на куќата.

-Во куќата живеат, имаше една стара баба мислам она имала внука која ја разбудила и излегле на време. Нема повредени нема ништо, изгорени, велат очевидци.

Од Територијалната противпожарна единица известија дека добиле повик во 03:30 часот веднаш се упатиле кон местотот со едно возило и четири пожарникари.

Пожарникарите побарале помош при гаснење на пожарот па се дополнила екипата со уште три возила и пет пожарникари.

За среќа нема жртви, причината е материјална штета известуваат од штипската пожарна. Моментално има дежурна екипа која е на терен во случај да не избувне друго жариште. Пожарникарите велат дека причината за пожарот е непознат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот