Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана, според ЕБУ во неа има премногу политика

Фото: Facebook / Epa

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) размислува дали да ја дисквалификува израелската песна „Октомвриски дожд“ за Песна на Евровизија бидејќи содржи политичка порака, јавија денеска израелските медиуми, повикувајќи се на европски извори.

Песната испеана од пејачката Еден Голан требаше да се емитува минатата недела, но емитувањето беше одложено за уште неколку дена.

Израелските медиуми наведуваат дека причината за одложувањето е барањето на ЕБУ однапред да го прегледа и одобри текстот на песната, за да се осигура дека таа не содржи политички пораки.

Извори на кои се повикува израелскиот информативен сајт Ynet наведуваат дека барањето не е невообичаено за Израел и оти одредбата за забрана на политички пораки е дел од прописите на Евровизија веќе неколку години.

Откако ЕБУ ја сигнализираше својата намера да ја дисквалификува песната, израелската радиодифузна корпорација одлучи да не ги менува зборовите, дури и ако тоа значи дека Израел нема да учествува на Изборот за песна на Евровизија оваа година.

Израелската корпорација по објавувањето на веста соопшти дека моментално „разговара со ЕБУ за песната“.

ЕБУ засега не коментира ништо.

Израелските медиуми јавуваат дека песната алудира на нападите на Хамас на југот на Израел на 7 октомври, кога беа убиени околу 1.200 луѓе, главно цивили, а повеќе од 250 заложници беа одведени во Појасот Газа.

Оттогаш, повеќе од 29.000 луѓе, главно жени и деца, загинаа во израелските напади врз Газа.

Некои активисти повикаа на Израел да му се забрани учеството на натпреварот поради војната во Газа, но ЕБУ смета дека на земјата треба да и се дозволи да учествува.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот