ОН: Здравствениот систем во Газа е „на колена“, илјадници луѓе чекаат да бидат евакуирани

Со само дванаесет од 36 болници делумно функционални во Газа, Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања, вели дека дури и со дополнителни теренски болници во функција, „нема доволна“ здравствена инфраструктура за да може земјата да се справи со десетици илјади повредени во војната.

Службеникот за хуманитарни прашања на Газа, Јасмина Гуерда, рече дека „здравствениот систем е на колена“ во Газа.

„Многумина ги загубија екстремитетите, многумина имаат трауматски повреди, а илјадници го загубија слухот поради постојаните експлозии“, додаде таа.

Гуерда рече дека дополнително „имаше постојани напади врз здравствените установи, особено болниците, што е директно кршење на меѓународното хуманитарно право“.

Здравствена работничка тврди дека нејзиниот тим бил нападнат додека ја напуштале болницата по означен „безбеден пат“, додавајќи дека се надева дека ќе може да ја напушти Газа за да продолжи со лекувањето.

Израел ја започна својата офанзива по нападот на Хамас на 7 октомври во кој милитантите упаднаа во јужен Израел, убивајќи околу 1.200 луѓе, главно цивили, а киднапирајќи околу 250.

Во војната загинаа најмалку 35.000 Палестинци, статистика која ја води Министерството за здравство на Газа, кое не прави разлика меѓу борци и цивили.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот