Новата верзија на Четџипити може да ве учи математика и да флертува со корисниците

Чат гпт/Фото: Jakub Porzycki/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

ОпенАИ ја претстави најновата верзија на технологијата што го поткрепува нејзиниот чет-бот за вештачка интелигенција Четџипити. Се вика Џипити-4о и ќе биде пуштен во употреба на сите корисници на Четџипити, вклучувајќи ги и оние кои не се претплатници.

Тој е побрз од претходните модели и е програмиран да звучи разговорливо, а понекогаш дури и да флертува во одговорите на инструкциите, пренесува Би-Би-Си.

Новата верзија може да чита и дискутира за слики, да преведува јазици и да ги идентификува емоциите од визуелните изрази. Има и меморија за да може да се потсети на претходните одговори. Може да се прекине и има полесен разговорен ритам – нема одложување помеѓу поставувањето прашање и добивањето одговор.

За време на тестирањето на демо верзијата, Џипити-4o даде корисни предлози за тоа како да се реши едноставна равенка напишана на парче хартија – наместо едноставно да се решава. Анализираше некој компјутерски код, преведуваше помеѓу италијански и англиски и ги толкуваше емоциите во селфи на насмеан човек.

Сепак, Џипити-4о не е совршен – во еден момент го помешал насмеаниот човек и почнал да решава равенка што сè уште не била прикажана. Ова ненамерно покажа дека има уште малку да се помине пред да се отстранат грешките кои ги прават чет-ботовите несигурни и потенцијално небезбедни.

Но, она што ни го покажува е правецот во кој се движи ОпенАИ, кои веројатно имаат намера Џипити-4о да стане следната генерација на дигитален асистент со вештачка интелигенција, нешто слично на Сири на Епл или Хеј, Гугл кој се сеќава што му е кажано во минатото и може да комуницира надвор од глас или текст.

Знаеме дека вештачката интелигенција е пожедна за енергија од традиционалните компјутерски задачи и дека колку е пософистицирана, толку поголема компјутерска моќ е потребна. .

Постојат неколку чет-ботови како Грок и Пи на Илон Маск, од ко-основачот на ДипМајнд, Мустафа Сулејман, како приоритет на „личноста“ на нивните производи, но начинот на кој Џипити-4o беспрекорно се справува со комбинацијата на текст, аудио и слики со моментален одговор се чини дека го става ОпенАИ пред конкуренцијата.

Се разбира, во моментов го имаме само зборот на фирмата за тоа – тоа беше нивно демо, внимателно управувано од нив. Ќе биде интересно да се види како Џипити-4o се справува во обем со милиони луѓе кои веќе користат Четџипити.

Главниот технолошки директор на ОпенАИ, Мира Мурати, го опиша Џипити-4o како „магичен“, но додаде дека компанијата ќе го „отстрани тој мистицизам“ со лансирањето на производот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот