Ники Хејли ја доби поддршката од моќниот милијардер Кох, што ќе значи ова за Трамп?

Ники Хејли/ Фото ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Моќната донаторска база која финансира конзервативни цели повеќе од две децении вели дека ја поддржува претседателската кандидатура на Ники Хејли во 2024. Мрежата на милијардерот Чарлс Кох собра милиони во обид да им помогне на републиканците да се оддалечат од Доналд Трамп и неговата кандидатура за претседател.

Додека републиканските гласачи се подготвуваат да го изберат својот кандидат во јануари, поранешниот претседател доминира на политичкото поле. Но, според Би-Би-Си, поддршката на Кох за Ники Хејли може значително да ја промени оваа клучна трка.

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина сè уште заостанува околу 50 поени зад човекот кој ја назначи за амбасадор на САД во Обединетите нации во последниот претседателски мандат.

Но, нејзините привлечни појавувања во телевизиските дебати и неодамнешниот пораст на поволностите во државите со предвремено гласање, во време кога до неодамна преполното поле на републикански кандидати почнува да се намалува, им даде надеж на оние кои бараат алтернатива за Доналд Трамп.

Ники Хејли и Доналд Трамп / Фото EPA-EFE/ANDREW GOMBERT

Во последниве недели, неколку донатори од висок профил сигнализираа дека ќе ја поддржат поради гувернерот на Флорида Рон ДеСантис, кој е на второто место во анкетите, но во исто време неговата кампања се чини дека е сопна.

Во документот објавен синоќа, огранокот за политичко лобирање на Кох мрежата (АФП Екшон) ја поздрави Ники Хејли како „кандидат способен да ја сврти страницата на токсичната култура на Вашингтон – и кандидат кој може да победи“.

Во меморандумот се вели дека внатрешните анкети покажуваат дека Хејли е фаворит во хипотетичката пресметка на општите избори со Џо Бајден, моментално претпоставениот демократски кандидат во 2024 година. Хејли рече дека е „почестена“ од поддршката на организацијата која може да се пофали со „милиони локални членови .

„Членовите на АФП Екшон знаат дека влогот на овие избори е превисок за да седат настрана“, напиша таа. „Имаме земја што треба да ја спасиме и благодарен сум што го имаме АФП Екшон со нас.

Кампањата на Трамп го отфрли АФП Екшон како „политичка рака на движењето „Кина прва, Америка последна“. Стивен Чеунг, портпарол на кампањата на Трамп, синоќа изјави дека „никаква сума валкани пари нема да и помогнат на Хејли да го победи Трамп“.

Критичарите се прашуваат дали единствената жена во трката има доволно силна кампања за инфраструктура за да го одржи својот моментум како што се загрева изборната сезона. Сепак, овој проблем во голема мера би можел да се реши со одлуката на милијардерот Кох, што подразбира рекламирање, лобирање и мобилизација на гласачите.

Одлуката на Кох е, исто така, голем удар за ДеСантис, кој неодамна беше поддржан од AFP Action пред неговата кандидатура за реизбор за гувернер во 2022 година. Неговата кампања вчера ја критикуваше одлуката на Кох како „доказ дека политичкиот естаблишмент стои зад умерените кои дури и не можат математички поразете го поранешниот претседател“.

Мрежата Кох, која собра повеќе од 70 милиони долари во изборниот циклус во 2024 година, веќе троши 4 милиони долари за реклами кои го критикуваат поранешниот претседател, според АдИмпакт. АФП Екшон им се извини на приврзаниците на ДеСантис во меморандум вчера, но предупреди дека поделените прелиминарни избори само ќе имаат корист за Трамп и дека „влегуваме во временски период кој бара избори“.

„Како што многумина од вас знаат, АФП Екшон никогаш претходно не учествувала на претседателски избори, но за да напишеме ново поглавје за нашата земја, мора да свртиме страница од минатото. Доналд Трамп и Џо Бајден само дополнително ќе ја овековечат надолната спирала на земјата“, се вели во меморандумот на АФП Екшон.

Мрежата Кох, исто така, не ја поддржа успешната кандидатура на Трамп за Белата куќа во 2016 година.

Поранешниот претседател и неговиот бренд на популизам, пак, помогнаа да се намали влијанието на, како што ја нарекува, „глобалистичката елита“ врз Републиканската партија. Републиканците ќе почнат да гласаат на прелиминарните избори во 2024 година во јануари. Во моментов, се чини дека нивниот веројатен кандидат ќе се соочи со Бајден следниот ноември.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ