Мишев: Властите во Русија на чело со Путин веќе не се ни диктаториски, туку терористички

Драган Мишев / Фото: Цивилмедиа.мк

„Смртта на Навални беше последна етапа од репресијата што тој ја доживеа. Од властите, кои веќе не се ни диктаториски, туку терористички во Русија на чело со Путин. Репресијата врз Навални и самата смрт, што слободно може да ја наречеме убиство, не е само за да се убие Навални, туку и да се убие надежта на Русите, на оние останати Руси што не се согласуваат со неговата политика“ рече активистот Драган Мишев во емисијата „200“ на Алсат М.

Тој додаде дека Навални бил свесен дека може да биде затворен и убиен и токму затоа при неговите обраќања до рускиот народ повикувал да не се повлекуваат од борбата.

„Токму тој пркос што го кажуваше дури и од затвор, по цена на сопствениот живот, токму тоа е тоа што го плашеше Путин. Дека може тој негов пркос да се прошири меѓу останатите Руси и да станат попркосни и да сфаќат што се случува“ рече Мишев.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот