Ким Џонг Ун на средбата со Путин беше придружуван од неколку жени: Режимската елита покажува слабост кон скапите брендови

Ким и Путин фото EPA-EFE/

Додека земјата е под санкции, а тајната полиција строго следи да ги спречи „лошите влијанија“ од Запад, режимската елита покажува слабост кон скапите брендови

За време на неодамнешното патување на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во Русија на средба со неговиот колега Владимир Путин, големо внимание на меѓународните медиуми привлекоа жените кои беа во делегацијата, поточно скапите чанти кои ги носеа.

Севернокорејската министерка за надворешни работи Чо Сун Хуи пристигна на рускиот Далечен Исток облечен во винтиџ кожна чанта Гучи.

Цената на оваа чанта е неверојатни 9.300 евра, а тоа е затоа што чантата „Zumi“ на Гучи сега е повлечена од оптек и се продава само преку соодветната веб-страница на Интернет. Кога оваа чанта, која е направена од кожа од ној, излезе во продажба во пролетта 2019 година, нејзината цена беше 9.370 евра.

Ким Јо Јонг сестран на Ким Џонг Ун
фото ЕПА

Министерката за надворешни работи на Северна Кореја, искусен дипломат, фанатичен пушач, како Ким Џонг Ун, сакала, како што пренесуваат меѓународните медиуми и веб-страницата NK news, да импресионира со својот изглед за време на нејзината официјална посета на Русија.

Сепак, таа не е единствената жена во севернокорејската делегација со слабост за скапите чанти кои доаѓаат од Запад.

Сестрата на Ким, Ким Јо Јонг, позната по нејзините чести закани кон САД и Јужна Кореја, беше фотографирана за време на истата мисија облечена во сосема нова кожна чанта „Lady Dior“, која чини 6.400 евра.

Медиумите пишуваат дека единствен исклучок била Хјон Сонг Вол, која ја придружувала и Ким во Русија носејќи кинеска чанта од седум евра.

Севернокорејска делегација во Русија Фото EPA-EFE/

Причината поради која меѓународните медиуми, како лондонски Тајмс и Би-Би-Си, се занимаваа со скапите чанти на дамите кои го придружуваа Ким во Русија е тоа што во Северна Кореја тајната полиција строго следи да не влегуваат „лоши влијанија“ во земјата. од Запад.

Како такви влијанија тие го доживуваат статусот на династијата Ким, скапите брендови, филмовите, ТВ сериите, па дури и стилизирањето на косата.

Изненадувачки е и како овие скапи чанти завршија во сопственост на моќните жени од Северна Кореја, откако Западот воведе остри санкции кон земјата.

Северна Кореја ракета/ Фото EPA-EFE/KCNA

Но, додека Северна Кореја, нација со 26 милиони жители, често се соочува со недостиг на основни добра и глад, елитата на режимот покажува слабост кон скапите западни брендови.

Скапиот шампањ, финиот коњак и скапите автомобили наводно се меѓу „слабите страни“ на самиот Ким и неколкумина избрани кои го опкружуваат.

Иако Северна Кореја е 15 години под санкции од Западот поради нуклеарниот арсенал, се чини дека секогаш има скриени премини за да се прикрадат некои од скапите задоволства на западниот свет во земјата.

Но, и покрај санкциите, може да се случи и спротивното, односно увоз на севернокорејски производи во западните земји. Во 2020 година, американските власти идентификуваа и санкционираа американска компанија која  преку Кина  увезувала лажни трепки направени во Северна Кореја .

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот