Јакупи: Биометриската идентификација спречува семејно гласање

Фото: Screenshot/YouTube

Субхи Јакупи, поранешен заменик-претседател на ДИК, за Слободен печат вели дека гласањето преку биометриска идентификација или отпечатоци од прсти, ја елиминира можноста за злоупотреба на гласови, семејно гласање или гласање за други лица.  

– Гласањето преку биометриска идентификација обезбедува кредибилитет во изборниот процес, спречува семејно гласање и гласање за други лица. Сметам дека ДИК, како институција одговорна за организирање на изборите, во соработка со други институции што треба да обезбедат податоци, треба да работи и да ја обезбеди потребната опрема за следните избори – нагласува Јакупи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот